הסכנות הכרוכות בנדידת הציפורים


הנדידה כרוכה בסכנות רבות ,חלקן טבעיות וחלקן נגרמות בגלל בני אדם. כבר בשלב ההכנה לנדידה מושקעת אנרגיה רבה בשיחור מזון כדי לאגור שומן, והציפורים נאלצות להיחשף זמן רב יותר בפני טורפים. גם במהלך הנדידה עצמה קיימים סיכונים רבים. סופות ורוחות חזקות עלולות להסיט את הציפורים מדרכן. סכנות נוספות הן אובדן הדרך או הישארות ללא מאגרי אנרגיה. ציפורים קטנות מכלות חלק נכבד מעתודות השומן שבגופן במהלך ליל תעופה אחד. אם תיתקלנה לרוע מזלן ברוח נגדית יתכן שהבוקר ימצא אותן הרחק בלב ים, כשהן שרויות באפיסת כוחות ומצויות בסכנת טביעה. גם חיות טרף הן סכנה לציפורים נודדות, שלעִתים מגיעות לאפיסת כוחות לאחר יום נדידה ואין להן כוח להילחם או להתחמק מטורף.לאחר השלמת נדידת האביב חשופות הציפורים לתהפוכות מזג האוויר, כשמסתבר למשל, שעונת החורף נמשכת ועודנה בעיצומה. בעוד אזור הקינון עוטה שלג ואין בו חרקים לצוד, מתות הציפורים ברעב.
סכנות אחרות לציפורים נודדות נגרמות בגללנו, בני האדם: יש בחלק מהארצות ציידים שצדים ציפורים רבות; יש ציפורים המתנגשות בבניינים גבוהים או באנטנות ואף במטוסים; ציפורים, שעוצרות לעִתים על קווי חשמל, מתחשמלות.
הרבה כלי טיס עוברים במסלולי הנדידה של הציפורים וכתוצאה מכך הם מפחיתים את המינים השונים של הציפורים הנודדות.לדוגמא: בשנת 2000 בז נודד עבר ליד הטורבינה של מטוס האף 16 בעת נדידתו. לאחר מכך האף 16 עבר קרוב מעוד לבז שנדד ובגלל זה האף 16 שאב את הבז לתוך הטורבינה שלו.תוצאות:1.הטיס של האף 16 נהרג. 2.הבז הנודד נישרף. 3. הכלי טיס שוב הפחית חלק מין הציפורים הנודדות.
הסיבה החשובה הנוספת היא  שבני אדם מרחיבים את שטחי מגוריהם ותעשייתם. התפשטות הערים ואזורי מחייה של בני אדם מצמצמת את אזורי הקינון והאוכל של הציפורים.היום ערים מתרחבות בקצב ממש מהיר, הערים תופסים יותר ויותר מקום, בני אדם בונים יותר ויותר מפעלים, ולעתים קרובות, במקום, בו היה מסלול של נדידת הציפורים, יש אזורים תעשייתיים או ערים. הציפורים לא יכולות להגיע לתחנות עצירה שלהן, או לקנן.
גם התחממות של כדור הארץ קשורה לכך, שמספר ציפורים נודדות פוחת. בחורף כבר לא כל כך קר, כפי שהיה לפני 20 שנה, וציפורים פשוט לא מרגישות צורך לעבור לאזורים חמים יותר.
מכל הסיבות שצויינו נראה שסיבה העיקרית היא פעילות הרסנית של בני אדם. לא תמיד בני אדם חושבים על צורכי כדור הארץ, אלא על צרכים שלהם. מה שמשמח, שבשנים האחרונות פועלים בעולם אירגונים שונים, הפועלים להצלת הטבע. 

מקורות מידע:
מאת: שמעון וניקולס